Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Untitled Document

Podział anarchizmu

W poniższym artykule mam zamiar przedstawić formy anarchizmu jakie przewinęły się przez ten świat, zarówne te, o których zapomniano jak i te, które istnieją po dziś dzień.

Anarchoindywidualizm (anarchizm indywidualny)
Ruch ten został zapoczątkowany przez Pierre'a Josepha Proudhona, jednego ze znanych myślicieli anarchistycznych. Według niego społeczeństwo powinno opierać się na wzajemnej pomocy sąsiedzkiej oraz wolnej wymianie towarów (czyli innaczej zniesieniu pieniędzy). Wszelka ingerencja w życie drugiego człowieka może być luźno nazwana zbrodnią. Idea ta krytykuje również własności kapitalistyczne, które można uważać za kradzież, przestępstwo i wyzysk. Anarchoindywidualizm odrzuca również walkę zbrojną.

Anarchokolektywizm (anarchizm kolektywistyczny)
Twórcą tego nurtu był rosjanin Michał Bakunin, którego ideologie opierały się na słowach takich myślicieli jak Pierre Joseph Proudhon, Claude Henri Saint-Simon czy Charles Fourier. Anarchokolektywistyczne społeczeństwo powinno odrzucić wszelkiego rodzaju własność własną, wszystkie dobra są wspólne, a posiadanie czegoś dla siebie powoduje ograniczenie innych.

Anarchizm chrześcijański
Ci anarchiści uważali, że jedyną instytucją przed jaką człowiek może stanąć jest bóg. Są oni pacyfistami i odrzucają każdą formę przemocy (również w obronie własnej). Odrzucają również kościół ponieważ do nieba trafią tylko ci, którzy przez całe życie kroczyli ścieżką wolności.

Anarchokomunizm (anarchizm komunistyczny)
Zwolennicy tego ruchu zakładali, że po obaleniu państwa powinny powstać wspólnoty komunistyczne, które działały by ze sobą na zasadzie federacji, a jednocześnie nie ograniczałyby wolności jednostki. Środki produkcji należałyby do danej wspólnoty, a każdy kto bierze udział w owej produkcji otrzyma tyle surowca ile będzie mógł. Założeniem tego ruchu było również ustalenie równych praw dla wszystkich robotników.

Autor: Dino
Czytań: 4206


Untitled Document Redakcja | All copyrights by Oportunista 2007