Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Untitled Document

Skinheads - historia i podziały

ażdy z nas o nich słyszał czy też miał z nimi bezpośredni kontak, jednak bardzo niewiele osób wie czym tak naprawdę jest ruch Skinheads. W naszym kraju człowiek z łysą głową, podwiniętymi spodniami, glanami i we fleku kojarzy się jednoznacznie-nazista... otóż nic bardziej błędnego.

 

 

uch Skinheads narodził się w Angli w połowie lat '60 jako kontrofensywa dla wszechobecnego wówczas ruchu Hipisowskiego...nie każdemu młodemu człowiekowi odpowiadało chodzenie wciąż naćpanym, uprawianie nierządu po krzaczorach, roznoszenie chorób wenerycznych oraz Aids i wykrzykiwanie haseł o pokoju. Nowo powstałe grupy zasilane przez młodzież z klas robotniczych tworzyły bojówki chuligańskie toczące walki między grupami. Kulturę, cechy wyglądu i muzykę pierwsi prekursorzy ruchu Skinheads zaczerpnęli od murzyńskich i jamajskich kolegów propagujących ruch rudeboy, słuchających reggae i ska, ubierających garnitury, chusty i pantofle. Pierwsi Skinheads byli apolityczni-nie interesowała ich polityka, chcieli dobrze się bawić, pić piwo, walczyć między sobą i słuchać swojej muzyki. W owym czasie ruch Skinheads został uznany za najgorsze "zło" Angli.

 

ytuacja zaczęła diametralnie zmieniać się w roku 1974 kiedy to Angielska partia Narodowy Front(Brytyjska Faszystowska Partia) postanowiła wypromować się używając sławy "twardych chłopaków z ulicy" jaką okryci byli Skinheads. Partia obwiniająca za bezrobocie emigrantów nie miała najmniejszych problemów w zwerbowaniu w swe szeregi chłopców z klasy robotniczej Skinheadzi do tej pory trzymający się z czarnymi emigrantami zmienili swe poglądy (oczywiście nie wszyscy), przyjęli za swe powitanie okrzyk "Sieg Hail" używany przez Hitlerowców oraz zaczęli propagować takie wartości i poglądy jak Faszyzm, Rasizm i Nacjonalizm. Od tamtej pory dochodziło do starć między emigrantami a NF-Skinheads którzy nazwę zmienili na Boneheads.

 

zczęściem w nieszczęściu był fakt że nie każdy Skinheads wstąpił do NF... pozostali jeszcze skinheadzi z prawdziwego zdarzenia tworzący grupy takie jak: Trojan Skin's HardcoreSkin's (antynaziści) jednakże było ich zbyt mało aby stać się realną opozycją wobec Boneheadów. W końcu obie grupy zjednoczyły się tworząc ugrupowanie S.H.A.R.P (Skinheads Against Racial Prejudice - Skinheadzi Przeciwko Uprzedzeniom Rasowym)

Obecnie podziały między Skinheadami sięgnęły już chyba zenitu (choć może coś jeszcze wymyślą :P). Możemy wymienić takie grupy jak:

Tradycjonalni Skinheadzi są skinami, którzy wierzą w opinie i sposób życia z dawnych lat , ducha roku 69, który był zwany wspólnym. Tradycjonalista może mieć różne poglądy polityczne ( z wyjątkiem skrajności ), zależy to wyłącznie od niego, najważniejszą rzeczą jest to by być Skinheadem. Oczywiście to nie znaczy, że nie mają oni swoich poglądów, uważają po prostu, że lepiej być Skinheadem i nie mieć rządań politycznych (czy sexualnych ) w skinheadowskiej kulturze. Zachwyt nad własnym krajem jest rzeczą wspólną dla większości Tradycjonalistów, jak również uczucie lojalności oraz dumy z przyjaciół. Moda jest jedną z bardzo ważnych rzeczy dla większości Tradycjonalistów, którzy lubią ubierać się w ciuchy takie jak np. Fred Perrys, Ben Shermans, Dr Martens, Thin Braces no i oczywiście mieć krótko ostrzyżone włosy .Oczywiście tradycjonaliści mieszają trochę modę w zależności od zamożności. I zwykły tradycjonalista może także być za ruchem Oi ! i lubić hokeja. Według historii to jest poprawne. W dzisiejszych czasach pośród większości tradycjonalistów najważniejszą rzeczą jest bycie Skinheadem przed byciem politykiem i to, że skini nie są za polityką, to jakby zabawa.

Skini Oi! można powiedzieć , że skin Oi! jest Tradycjonalistą, ale ma poglądy i duszę ruchu Oi!. Ubiór skinów ruchu Oi różni się nieznacznie od TradSkins; bombersy, wysokie buty i trochę krótsze włosy. Skini ruchu Oi! Nazywają siebie Oi! Skins, odkąd nie spodobała im się zwykła tradycjonalna muzyka, ska. Lub, gdy czują, że są bardziej Oi ! niż ska, ale akceptują oba te nurty. Skini Oi! więcej interesują się sportem niż zwykli Tradycjonalisci, często są hooligans lub wspomagają lokalne drużyny hokeja czy piłki nożnej. Niektórzy Oi! Skins są także członkami ruch SHARP.

S.H.A.R.P.(Skinheads Against Racial Prejudice)- Skinheadzi Przeciwko Uprzedzeniom Rasowym

Narodowi Socjialiści - sa to ci Skini, o których jest najgłosniej (po prostu jest ich najwięcej), których widzisz w telewizji i o których piszą w gazetach . Naziole zazwyczaj nosza czarne bambery (fleki), sa ogoleni na łyso i mają koszulki bądź naszywki z flagą narodową, nazwą jakiejś organizacji nazistowskiej czy jakiejś nazi kapeli (konkwista88).NaziSkins nie słuchają za dużo Oi!a, a raczej R.A.C. (Rock Aggainst Comunism). Z kapel o Oi!owych korzeniach słuchają takich jak np. Skrewdriver czy Combat84. Więc mają jakiś tam związek z Oi!em. Ale kultura Oi! jest apolityczna i to sprawia, że Oi! nie jest dla nich! Większość naziSkins wogóle nie zna terminu Oi!. Czasami WP nazywają siebie Oi!owymi kapelami zeby mięć związek z Skrewdriverem. Każdy Skin, który nie jest nazistą nienawidzi ich za niszczenie ruchu i ich pojęcię patriotyzmu. Naziskini maja różne organizacje do których należą np. Hammerskins (Europa i Ameryka) którzy używają dwóch skrzyżowanych młotów jako swój emblemant. Innymi nazi organizacjami są White Power, Blood And Honour, NSFRONT, KKK i wiele innych.

NR (Narodowy Radykał) -są ściśle związani z polityką. W odróżnieniu od innych grup są mocno związani z religią katolicką i prawdziwym patriotyzmem. Najbardziej znana partia polityczą tego ruchu jest N.O.P. (NARODOWE ODRODZENIE POLSKI). W przeciwieństwie do innych ruchów w jego skład nie wchodzą tylko młodzi ludzie ale osoby które przez kilkadzieśąt lat po wojnie nie mogły swobodnie żyć ze względu na swoje przywiązanie do ojczyzny. Przestrzegają ścieśle zasad nacjonalizmu

Reds - Lewicowi Skinheadzi. Najczęsciej Redsami są SHARPowcy. Reds sa tepieni przez wszystkich Skins tak jak naziSkins za zwiazek z polityka. W Polsce trafienie na redsa graniczy z cudem, co innego za granica gdzie ruch ten ma sie niestety coraz lepiej. Najbardziej znanymi redsami byli członkowie grupy Opressed.

RASH - red & anarchy Skinheads - Skinheadzi komuniści i anarchiści...osobiście nigdy takowego nie spotkałem ale może gdzieś na świecie ktoś taki istnieje i wierzy w swoją idee.

Fencewalkerzy - są to Skinheadzi którzy uważają, że są z tradycyjnych Skinów, ale "trzymają" z bonheadsami. Nazywani są fencewalkerami ponieważ nie chcą wybrać strony. SHARPowcy są przeciwko temu odłamowi Skinheadów i czasami z nimi walczą. Zwykle TraditionalSkins którzy nie lubią boneheadsów i tego co oni soba reprezentuja, nie lubią też fencewalkerów za bycie "fałszywymi".

Freshcut - jest po prostu określeniem początkującego członka ruchu skinhead. On/ona jest nowy. Oczywiście, starsi członkowie są podejrzliwi w stosunku do tych nowych. Z czasem okaże się kto zostaje i jest prawdziwy, a kto odpada i jest fałszywy. Po jakimś czasie starsi akceptują tych nowych, którzy stają się wtedy członkami gangu. Reakcje starszych w stosunku do freshcuts są w miarę zrozumiałe. Chcą w ten sposób sprawdzić kto jest pozerem, a kto nie. Każdy skinhead był kiedyś freshcut i musiał przejść przez okres gnojenia go przez innych. Ale jeśli trzymasz głowę dostatecznie wysoko i prawdziwie wierzysz w wybraną subkulturę szybko zostaniesz zaakceptowany. Ani się obejrzysz, a to ty staniesz się tym starszym, który narzekał będzie na wciąż napływających nowatorów.

Herberts - właściwie nie można im przypisać tego, że są punkami czy skinheadami. Są to po prostu dzieciaki z ulicy, którzy lubią uliczne życie, muzykę Oi!. Są to punky bootboys, którzy często tworzyli załogi wraz ze skinheadami i punkami. Taki zespół jak Sham 69 mógł się poszczycić liczną, wierną załogą fanów złożonych w z punków, herbertsów i skinheadów. Herbertsami byli np. chłopaki z Cockney Rejects.

Autor: Forti
Czytań: 10433


Untitled Document Redakcja | All copyrights by Oportunista 2007